Ubezpieczenia upraw rolnych i zwierz±t - Brenna.org.pl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej lub Ukryj komunikat
Facebook
Na skróty:

Informacje dla mieszkañców

Poradnik interesanta

Wie¶ci znad Brennicy

Rozk³ad jazdy

Wojskowa Komenda Uzupe³nieñ

Wa¿ne adresy i telefony

Kamera LODOWISKO

Kamera AMFITEATR

Dostêp do aktów prawnych

Newsletter
Ubezpieczenia upraw rolnych i zwierz±t

Ubezpieczenia upraw rolnych i zwierz±t gospodarskich

Od 2006r. wdra¿any jest w Polsce system dofinansowanych ubezpieczeñ upraw rolnych i zwierz±t gospodarskich. Ustawa z dnia 7 lipca 2005r. (dz. U. nr 150, poz. 1249, z pó¼niejszymi zmianami) okre¶la zasady dotycz±ce zakresu i przedmiotu ubezpieczenia.
Ubezpieczenia chroni± przed skutkami wyst±pienia huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsuniêcia siê ziemi, lawiny, suszy, s³abego przezimowania lub przymrozków wiosennych w uprawie zbó¿, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub ro¶lin str±czkowych, byd³o, konie, owce, kozy, drób oraz ¶winie przed skutkami wyst±pienia: huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsuniêcia siê ziemi, lawiny.
Rolnik aby skorzystaæ z dotowanych ubezpieczeñ musi z³o¿yæ wniosek o zawarcie umowy ubezpieczenia w zak³adzie ubezpieczeniowym, który ma podpisan± umowê z ministrem rolnictwa w sprawie dop³at do tych ubezpieczeñ. Umowa jest podpisywana na okres 12 miesiêcy do momentu wyczerpania limitu na dany rok, mo¿e obejmowaæ wszystkie lub wybrane rodzaje ryzyka.
Wysoko¶æ tych dop³at okre¶la co roku Rada Ministrów do dnia 30 listopada na rok nastêpny w drodze rozporz±dzenia Wyp³acane dop³aty s± w granicach 40-50% wielko¶ci stawek z tytu³u ubezpieczenia upraw i zwierz±t.
Dop³aty s± wyp³acane o ile stawki taryfowe nie przekraczaj± sumy ubezpieczenia:
3,5% przy ubezpieczeniu zbó¿, kukurydzy, rzepaku jarego, rzepiku, ziemniaków, buraków cukrowych,
5% przy ubezpieczeniu rzepaku ozimego, warzyw gruntowych, chmielu, tytoniu, krzewów i drzew owocowych, truskawek, ro¶lin str±czkowych,
0,5% przy ubezpieczeniu zwierz±t objêtych dotowanym ubezpieczeniem.
Zak³ad ubezpieczeñ mo¿e zwiêkszyæ stawki taryfowe do 6%, jednak dotacje bêd± wyp³acane do poziomu ustalonego w rozporz±dzeniu. w przypadku gdy stawki przekraczaj± 6% dop³aty nie przys³uguj±.
Dotowane ubezpieczenia obejmuj± szkody powsta³e w nastêpstwie zdarzeñ wchodz±cych w zakres ochrony ubezpieczeniowej, zaistnia³ych w gospodarstwach rolnych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w miejscu wskazanym w umowie ubezpieczeniowej.
W przypadku upraw obejmuj± one szkody plonu g³ównego, przy czym odpowiedzialno¶æ ubezpieczyciela zaczyna siê gdy szkody wynosz± co najmniej 25% w przypadku suszy i 10% w przypadku pozosta³ych, objêtych dotowaniem zdarzeñ.
Umowê ubezpieczenia obowi±zkowego upraw zobowi±zany jest zawrzeæ rolnik, który uzyska³ p³atno¶ci bezpo¶rednie w rozumieniu przepisów o p³atno¶ciach bezpo¶rednich w ramach systemu wsparcia bezpo¶redniego.
Obowi±zek ubezpieczenia uwa¿a siê za spe³niony, je¿eli od dnia 1 lipca nastêpuj±cego po roku, za który rolnik uzyska³ p³atno¶ci bezpo¶rednie , w okresie 12 miesiêcy, ochron± ubezpieczeniow± objête jest co najmniej 50% upraw zbó¿, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub ro¶lin str±czkowych.
W przypadku obowi±zkowego ubezpieczenia upraw odpowiedzialno¶æ ubezpieczyciela od ryzyka wyst±pienia szkód zaczyna siê od dnia zawarcia umowy :
po 30 dniach w przypadku powodzi i suszy,
po 14 dniach w przypadku gradu i przymrozków wiosennych,
od dnia zawarcia umowy, w przypadku ryzyka ujemnych skutków przezimowania, z tym ¿e umowa powinna byæ zawarta przed dniem 1 grudnia .
Rolnik, który nie spe³ni obowi±zku zawarcia umowy ubezpieczenia obowi±zkowego, zobowi±zany jest wnie¶æ op³atê za niespe³nienie tego obowi±zku. Wysoko¶æ op³aty obowi±zuj±cej w ka¿dym roku kalendarzowym stanowi równowarto¶æ w z³otych 2 euro od 1 ha, ustalan± przy zastosowaniu kursu ¶redniego og³aszanego przez Narodowy Bank Polski wed³ug tabeli kursów nr 1 w roku kontroli.
Kara nie ma zastosowania w przypadku:
nie zawarcia umów w sprawie dop³at przez ministra do spraw rolnictwa z ubezpieczycielami,
nie zawarcia przez rolnika umowy ubezpieczenia obowi±zkowego z powodu pisemnej odmowy zawarcia takiej umowy w co najmniej w dwóch zak³adach ubezpieczeñ, które podpisa³y z ministrem do spraw rolnictwa umowy w sprawie dop³at, a w szczególno¶ci w przypadkach, kiedy oferowano wy¿sze ni¿ 6% stawki taryfowe.
Op³ata ta jest wnoszona na rzecz gminy w³a¶ciwej ze wzglêdu na miejsce zamieszkania albo siedzibê rolnika.
Zgodnie z ustaw± (Dz. U. Nr 124 z 2003r. ) do przeprowadzenia kontroli spe³nienia obowi±zku zawarcia umowy ubezpieczenia jest zobowi±zany wójt (burmistrz, prezydent miasta) i uprawniony jest starosta, w³a¶ciwy ze wzglêdu na miejsce po³o¿enia gospodarstwa rolnego lub miejsce zamieszkania rolnika.

Justyna Foltyn
Powiatowy Zespó³ Doradztwa
Rolniczego w Cieszynie

Gmina Brenna
DziÅ› jest: 04.07.2024
Imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda

temp. 2°C
wiatr: 3km/h (NE)
Logo-forum PPPZ
© 2024 UrzÄ…d Gminy Brenna