Komunikat - zaraza ziemniaka - Brenna.org.pl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej lub Ukryj komunikat
Facebook
Na skróty:

Informacje dla mieszkañców

Poradnik interesanta

Wie¶ci znad Brennicy

Rozk³ad jazdy

Wojskowa Komenda Uzupe³nieñ

Wa¿ne adresy i telefony

Kamera LODOWISKO

Kamera AMFITEATR

Dostêp do aktów prawnych

Newsletter
Komunikat - zaraza ziemniaka

WOJEWÓDZKI INSPEKTORAT
OCHRONY RO¦LIN I NASIENNICTWA
w KATOWICACH
ODDZIA£ w CIESZYNIE
KOMUNIKAT z DNIA 15.06.2009

Chemiczne zwalczanie zarazy ziemniaka w uprawie ziemniaków

Zaraza ziemniaka jest jedn± z najgro¼niejszych chorób ziemniaka. Powoduje du¿e straty gospodarcze Choroba pora¿a li¶cie, ³odygi i bulwy. Od kilku lat objawy zarazy obserwowane s± coraz czê¶ciej równie¿ na ³odygach. Jest to forma ³odygowa zarazy, która pojawia siê na wierzcho³kach pêdów zwykle 1-2 tygodnie wcze¶niej przed form± li¶ciow± zarazy. Rozwojowi w/w choroby sprzyja wysoka wilgotno¶æ ( czêste opady deszczu) oraz umiarkowane temperatury powietrza (12-180C). W okresach deszczowych zaraza rozszerza siê bardzo szybko i w ci±gu kilku dni opanowuje ca³± plantacjê, na której naæ przybiera wygl±d spalonej i poczernia³ej. W krótkim czasie ca³a plantacja mo¿e ulec ca³kowitemu zniszczeniu. W dni s³oneczne i suche rozwój zarazy ulega zahamowaniu, a pora¿one tkanki brunatniej± i zasychaj±. Najintensywniejszy rozwój zarazy w naszych warunkach obserwuje siê zwykle w drugiej po³owie lata. Skuteczna ochrona ziemniaka przed w/w chorob± wymaga zastosowania w sezonie wegetacyjnym kilku zabiegów chemicznych. Najwiêksze znaczenie
w przypadku tej choroby ma prawid³owe wyznaczenie terminu pierwszego zabiegu, który powinien byæ przeprowadzony przed wyst±pieniem pierwszych objawów chorobowych.
Pierwszy zabieg nale¿y wykonaæ zgodnie z sygnalizacj± lub wed³ug uproszczonego systemu: – na plantacjach odmian wczesnych w okresie zwierania siê ro¶lin w rzêdach,
-na plantacjach odmian pó¼nych z chwil± wyst±pienia pierwszych objawów choroby na odmianach wczesnych.
Do pierwszego zabiegu zaleca siê ¶rodki o dzia³aniu uk³adowym lub wg³êbnym.
Drugi zabieg nale¿y wykonaæ po up³ywie 10-14 dni od wykonania I zabiegu – ¶rodkami o dzia³aniu wg³êbnym lub kontaktowym
Je¶li jest szczególnie silne zagro¿enie zaraz± zabieg mo¿na wykonaæ powtórnie ¶rodkiem
o dzia³aniu wg³êbnym lub uk³adowym, a je¶li brak w/w zagro¿enia to zabieg wykonaæ ¶rodkiem
o dzia³aniu kontaktowym.
Kolejne zabiegi -wykonywaæ w miarê potrzeb co 7-10 dni ¶rodkami o dzia³aniu kontaktowym, pamiêtaj±c o przemiennym stosowaniu ( ró¿ne grupy chemiczne), aby zapobiec uodparnianiu siê grzyba.
Krótsze odstêpy miêdzy zabiegami zachowaæ w warunkach wiêkszego zagro¿enia chorob± (czêste opady deszczu, wysoka wilgotno¶æ powietrza, temperatura 15-200C) oraz na plantacjach odmian podatnych na zarazê ziemniaka.
Ostatnim zabiegiem ochrony ziemniaka przed zaraz± jest desykacja naci. Zabieg ten chroni bulwy przed pora¿eniem zaraz± i u³atwia zbiór

UWAGA !!!

Do zabiegów ochrony ro¶lin mo¿na stosowaæ tylko ¶rodki dopuszczone do stosowania przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Szczegó³owe informacje o ¶rodkach ochrony ro¶lin dopuszczonych do stosowania w Polsce s± dostêpne na stronie internetowej Ministra Rolnictwa pod adresem:
www.minrol.gov.pl>Informacje bran¿owe> Produkcja ro¶linna> Ochrona ro¶lin

Mo¿na stosowaæ wy³±cznie ¶rodki ochrony ro¶lin dopuszczone do obrotu oraz zgodnie z etykiet±-instrukcj± stosowania, do³±czon± do opakowania, ¶ci¶le z podanymi w niej zaleceniami, oraz w taki sposób, aby nie dopu¶ciæ do zagro¿enia zdrowia cz³owieka, zwierz±t lub ¶rodowiska [ art.68 ust.1 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 o ochronie ro¶lin (Dz.U. z 2008 r.Nr 133 poz.849 tekst jednolity)].

¦rodki ochrony ro¶lin stosuje siê sprzêtem sprawnym technicznie, który u¿yty zgodnie z przeznaczeniem zapewnia skuteczne zwalczanie organizmów szkodliwych i nie spowoduje zagro¿enia zdrowia cz³owieka, zwierz±t i ¶rodowiska [art.76 ust.1 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 o ochronie ro¶lin (Dz.U. z 2008 r.Nr 133 poz.849 tekst jednolity)].

Zabiegi przy u¿yciu ¶rodków ochrony ro¶lin w produkcji rolnej i le¶nictwie mog± byæ wykonywane przez osoby, które ukoñczy³y szkolenie w zakresie stosowania ¶rodków ochrony ro¶lin i posiadaj± aktualne za¶wiadczenie o ukoñczeniu tego szkolenia [ art.74 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 o ochronie ro¶lin (Dz.U. z 2008 r.Nr 133 poz.849 tekst jednolity)].

Posiadacze gruntów, na których prowadzone s± zabiegi ochrony ro¶lin s± zobowi±zani do prowadzenia ewidencji wykonywanych zabiegów i przechowywania jej przez okres co najmniej 2 lat od dnia wykonania zabiegu [art.71 ust.1,2,3 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o ochronie ro¶lin (Dz.U.
z 2008 r.Nr 133 poz.849 tekst jednolity)].

Opracowa³a Wies³awa Kruk WIORiN Katowice

Z-ca Kierownika Oddzia³u w Cieszynie

Danuta Pytel

Gmina Brenna
DziÅ› jest: 04.07.2024
Imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda

temp. 2°C
wiatr: 3km/h (NE)
Logo-forum PPPZ
© 2024 UrzÄ…d Gminy Brenna