Komunikat - m±czniak dyniowatych - Brenna.org.pl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej lub Ukryj komunikat
Facebook
Na skróty:

Informacje dla mieszkañców

Poradnik interesanta

Wie¶ci znad Brennicy

Rozk³ad jazdy

Wojskowa Komenda Uzupe³nieñ

Wa¿ne adresy i telefony

Kamera LODOWISKO

Kamera AMFITEATR

Dostêp do aktów prawnych

Newsletter
Komunikat - m±czniak dyniowatych

WOJEWÓDZKI INSPEKTORAT OCHRONY
RO¦LIN I NASIENNICTA
w KATOWICACH
ODDZIA W CIESZYNIE
KOMUNIKAT Z DNIA 15.06.2009

O ZWALCZANIUCZNIAKA RZEKOMEGO DYNIOWATYCH W UPRAWACH POLOWYCH OGÓRKA

M±czniak rzekomy dyniowatych jest najgro¼niejsz±, powszechnie wystêpuj±c± chorob± ogórków uprawianych w polu i pod os³onami. Choroba zbyt pó¼no zauwa¿ona powoduje ograniczenie plonu, a czêsto ca³kowit± jego utratê. Atakuje li¶cie, w wyniku czego pojawiaj± siê oliwkowozielone, kanciaste rozja¶nienia, ograniczone nerwami bardzo podobne do bakteryjnej kanciastej plamisto¶ci ? ( choroby bakteryjnej wystêpuj±cej równocze¶nie z m±czniakiem rzekomym i równie gro¼nej). W okresie du¿ej wilgotno¶ci powietrza lub d³ugotrwa³ego zwil¿enia ros±, w obrêbie przebarwionej tkanki, ale po dolnej stronie blaszki li¶ciowej pojawia siê szarofioletowy nalot zarodników, dobrze widoczny rano przed wyschniêciem li¶ci. Ten charakterystyczny nalot pozwala odró¿niæ m±czniaka rzekomego od bakteryjnej kanciastej plamisto¶ci ogórka. W krótkim czasie plamy ¿ó³kn± i br±zowiej±, powoduj±c zasychanie li¶ci., a w dalszej kolejno¶ci ca³ej ro¶liny. Rozwojowi choroby sprzyjaj± ch³odne noce (temp.15-16 OC i d³ugo utrzymuj±ce siê nocne mg³y) oraz s³oneczne dni z temperatur± 20-25 OC.
Pierwsze objawy chorobowe mog± wyst±piæ ju¿ pod koniec czerwca.
Zwalczanie choroby jest konieczne niezale¿nie od jej nasilenia na plantacjach odmian podatnych (np. ¦remski F1). Prawid³owa ochrona szczególnie wa¿na jest na ro¶linach m³odych. Opryskiwanie ro¶lin rozpocz±æ od koñca czerwca lub po wyst±pieniu pierwszych objawów choroby zgodnie z zaleceniami programu ochrony ro¶lin i kontynuowaæ w odstêpach 7-10 dni a¿ do zakoñczenia zbiorów
z zachowaniem okresów karencji.
Odmiany tolerancyjne: Atlas F1, Aladyn F1, Parys F1, Cezar F1 i inne ? opryskiwaæ rzadziej co 10-14 dni zmniejszon± o 30-50% dawk± ¶rodków lub wg sygnalizacji.
¦rodki Ochrony Ro¶lin zalecane do oprysków- stosowaæ przemiennie z ró¿nych grup chemicznych.
W celu ograniczenia strat wywo³anych przez m±czniaka rzekomego dyniowatych nale¿y:
plantacje zak³adaæ z dala od zbiorników wodnych, zadrzewieñ lub ³±k, na których wystêpuj± czêste nocne mg³y.
uprawiaæ ogórki na tym samym polu nie czê¶ciej ni¿ co 3 lata.
UWAGA !!!

Do zabiegów ochrony ro¶lin mo¿na stosowaæ tylko ¶rodki dopuszczone do stosowania przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Szczegó³owe informacje o ¶rodkach ochrony ro¶lin dopuszczonych do stosowania w Polsce s± dostêpne na stronie internetowej Ministra Rolnictwa pod adresem:
www.minrol.gov.pl>Informacje bran¿owe> Produkcja ro¶linna> Ochrona ro¶lin

Mo¿na stosowaæ wy³±cznie ¶rodki ochrony ro¶lin dopuszczone do obrotu oraz zgodnie z etykiet±-instrukcj± stosowania, do³±czon± do opakowania, ¶ci¶le z podanymi w niej zaleceniami, oraz w taki sposób, aby nie dopu¶ciæ do zagro¿enia zdrowia cz³owieka, zwierz±t lub ¶rodowiska [ art.68 ust.1 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 o ochronie ro¶lin (Dz.U. z 2008r. Nr 133 poz.849 tekst jednolity)].

¦rodki ochrony ro¶lin stosuje siê sprzêtem sprawnym technicznie, który u¿yty zgodnie z przeznaczeniem zapewnia skuteczne zwalczanie organizmów szkodliwych i nie spowoduje zagro¿enia zdrowia cz³owieka, zwierz±t i ¶rodowiska [art.76 ust.1 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 o ochronie ro¶lin (Dz.U. z 2008 r.Nr 133 poz.849 tekst jednolity)].

Zabiegi przy u¿yciu ¶rodków ochrony ro¶lin w produkcji rolnej i le¶nictwie mog± byæ wykonywane przez osoby, które ukoñczy³y szkolenie w zakresie stosowania ¶rodków ochrony ro¶lin i posiadaj± aktualne za¶wiadczenie o ukoñczeniu tego szkolenia [ art.74 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 o ochronie ro¶lin (Dz.U. z 2008 r. Nr 133 poz.849 tekst jednolity)].

Posiadacze gruntów, na których prowadzone s± zabiegi ochrony ro¶lin s± zobowi±zani do prowadzenia ewidencji wykonywanych zabiegów i przechowywania jej przez okres co najmniej 2 lat od dnia wykonania zabiegu [art.71 ust.1,2,3 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o ochronie ro¶lin (Dz.U. z 2008r. Nr 133 poz.849 tekst jednolity)].
Opracowa³a : Wies³awa Kruk WIORiN w Katowicach
Z-ca Kierownika Oddzia³u w Cieszynie : Danuta Pytel

Gmina Brenna
DziÅ› jest: 04.07.2024
Imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda

temp. 2°C
wiatr: 3km/h (NE)
Logo-forum PPPZ
© 2024 UrzÄ…d Gminy Brenna