Jerzyki - zasady postêpowania - Brenna.org.pl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej lub Ukryj komunikat
Facebook
Na skróty:

Informacje dla mieszkañców

Poradnik interesanta

Wie¶ci znad Brennicy

Rozk³ad jazdy

Wojskowa Komenda Uzupe³nieñ

Wa¿ne adresy i telefony

Kamera LODOWISKO

Kamera AMFITEATR

Dostêp do aktów prawnych

Newsletter
Jerzyki - zasady postêpowania

Zasady postêpowania przy wykonywaniu prac zwi±zanych z termoizolacj± budynków stanowi±cych siedliska lêgowe jerzyków ( Apus apus).

Przed przyst±pieniem do wykonywania termoizolacji budynków, które s± lub potencjalnie mog± stanowiæ siedliska lêgowe jerzyków nale¿y wyst±piæ do Regionalnego Dyrektora Ochrony ¦rodowiska w Katowicach o wydanie zezwolenia w trybie art. 56 ust 2 pkt 2 ustawy o ochronie przyrody na odstêpstwo od zakazu, o którym mowa w art. 52 ust 1 pkt 4 tj. o zezwolenie na zniszczenie siedlisk i ostoi ptaków.
Decyzja Regionalnego Dyrektora Ochrony ¦rodowiska wydana w ww. trybie nie ma zwi±zku i jest niezale¿na od decyzji zwi±zanych z wymogami prawa budowlanego.

Przypadek 1:
budynek jest przeznaczony do prac termoizolacyjnych w okresie lêgowym jerzyków tj. od maja do sierpnia, otwory do stropodachów zosta³y zamkniête przed majem.
Wymagany sposób postêpowania:
pozostawienie otworów do stropodachów zamkniêtych, w trakcie i po remoncie.
Pozostawienie zamkniêtych otworów wentylacyjnych zabezpiecza przed ewentualno¶ci± zasiedlenia przez ptaki, a nastêpnie zamurowania ich lêgów (gniazd z jajami i pisklêtami i opiekuj±cymi siê nimi ptakami doros³ymi).
Stropodachy wype³niane s± izolacyjnymi materia³ami sypkimi, które mog± byæ niebezpieczne dla ptaków, dlatego otwory musz± byæ niedostêpne dla ptaków, zabezpieczenie wszelkich ods³anianych w trakcie remontu szczelin np. wej¶æ pod os³onowe blachy trapezowe, szczelin przy rynnach, tak aby nie móg³ w nie wej¶æ ¿aden ptak.
Po zakratowaniu otworów w stropodachach jerzyki bêd± intensywnie szuka³y innych wej¶æ
i dostaj±c siê pod os³onowe blachy trapezowe lub inne szczeliny, zgin±. Pozostawienie takich pu³apek jest naruszeniem przepisów ustawy ochronie przyrody, monta¿ budek lêgowych dla jerzyków na s±siednich budynkach, w siedliskowo podobnych miejscach, tak by mog³y byæ zasiedlone przez jerzyki; liczba wywieszanych budek powinna stanowiæ 1/4 liczby otworów wlotowych do stropodachów zamkniêtych na remontowanym budynku, chyba ¿e zosta³a wykonana ekspertyza ornitologiczna, w której wskazano konieczno¶æ wywieszenie wiêkszej liczby budek.
UWAGA budki, stanowi±ce zastêpcze miejsca lêgowe nale¿y wywiesiæ nie pó¼niej ni¿ do 10 maja,
monta¿ na wyremontowanym budynku, w sposób trwa³y, budek lêgowych dla jerzyków w liczbie jak wy¿ej, tak aby po zakoñczeniu remontu, w kolejnych latach, stanowi³y substytut miejsc lêgowych w stropodachach.

Przypadek 2:
Remont elewacji budynku przewidziany jest poza okresem lêgowym jerzyków (tj. np. od wrze¶nia do listopada), otwory wlotowe do stropodachu zosta³y zamkniête.
Wymagany sposób postêpowania:
otwory do stropodachów nale¿y otworzyæ, lub
obok otworów wywiesiæ budki lêgowe w liczbie stanowi±cej ? wszystkich otworów stropodachu po stronie pó³nocnej i wschodniej budynku.

Przypadek 3:
remont elewacji budynku zosta³ przeprowadzony w poprzednich latach, wyciêto otwory w kratkach zabezpieczaj±cych w celu umo¿liwienia ptakom dostêpu do stropodachu.
Sposób postêpowania
Wariant 1 (zalecany)
wymieniæ kratki na ca³kowicie zamkniête, w s±siedztwie zamkniêtych otworów w sposób trwa³y zamontowaæ budki lêgowe dla jerzyków w liczbie stanowi±cej ? liczby wszystkich otworów w stropodachu po stronie pó³nocnej i wschodniej budynku.
Wariant 2 (alternatywny)
pozostawienie otworów w kratkach, pod warunkiem
naniesienia substancji chropowatej na wewnêtrzn± czê¶æ plastikowej rurki, na której osadzone s± kratki zamykaj±ce otwory do stropodachu (powierzchnia tej czê¶ci rurki musi byæ chropowata).
Ze wzglêdu na g³adk± powierzchniê rurki, ptaki maja bardzo du¿e problemy w przemieszczaniu siê przez te rurki do stropodachu, co w praktyce mo¿e ca³kowicie uniemo¿liwiæ dostêp jerzyków do stropodachów.
Zastosowanie tego wariantu dzia³ania jest jednak dopuszczalne wy³±cznie w sytuacjach, gdy termoizolacji stropodachów nie u¿yto substancji niebezpiecznych dla ptaków. Stropodachy budynków ju¿ ocieplonych s± zwykle wype³nione materia³em sypkim, takim jak fibra celulozowa. W sytuacji gdy równocze¶nie wykonano otwory w kratkach zabezpieczaj±cych otwory wentylacyjne stwarza to du¿e niebezpieczeñstwo dla ptaków, dla których tak sypki materia³ mo¿e stanowiæ pu³apkê.
Zalecanym wariantem jest zatem ca³kowite zamkniêcie otworów wentylacyjnych i monta¿ budek lêgowych. Liczba budek lêgowych montowanych powinna wynosiæ ? liczby otworów wentylacyjnych, chyba ¿e wykonano ekspertyzê ornitologiczn± z której wynika koniczno¶æ zamontowania wiêkszej liczby budek.
Projekty budek dla jerzyków oraz przyk³ady zamocowania budek na obiektach poddanych termoizolacji dostêpne s± na stronie internetowej Ma³opolskiego Towarzystwa Ornitologicznego (www.mto-kr.pl).

Gmina Brenna
DziÅ› jest: 04.07.2024
Imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda

temp. 2°C
wiatr: 3km/h (NE)
Logo-forum PPPZ
© 2024 UrzÄ…d Gminy Brenna