Informacja dla w³a¶cicieli zalanych gospodarstw - Brenna.org.pl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej lub Ukryj komunikat
Facebook
Na skróty:

Informacje dla mieszkañców

Poradnik interesanta

Wie¶ci znad Brennicy

Rozk³ad jazdy

Wojskowa Komenda Uzupe³nieñ

Wa¿ne adresy i telefony

Kamera LODOWISKO

Kamera AMFITEATR

Dostêp do aktów prawnych

Newsletter
Informacja dla w³a¶cicieli zalanych gospodarstw

!!! WA¯NE !!!
!!! UWAGA W£A¦CICIELE GOSPODARSTW ROLNYCH !!!

Obfite opady deszczu spowodowa³y powodzie i podtopienia, w wyniku których wielu rolników ponios³o du¿e straty, zarówno w uprawach jak i w sprzêcie rolniczym, czy budynkach s³u¿±cych do produkcji rolnej.

Informujemy wiêc, i¿ rolnicy spe³niaj±ce okre¶lone wymogi mog± staraæ siê o tzw. ?kredyt klêskowy?. Warunkiem jednak niezbêdnym jest oszacowanie wysoko¶ci szkód przez Gminn± Komisjê powo³an± przez Wojewodê.
Komisyjnie powinny byæ tak¿e oszacowane zniszczenia w przypadku dop³at bezpo¶rednich.

Dlatego wszystkich zainteresowanych prosimy o z³o¿enie wniosku w sprawie szacowania (dostêpny w Urzêdzie Gminy Brenna pok. nr 28 lub na stronie internetowej w zak³adce ochrona ¶rodowiska/ wnioski do pobrania).

Informujemy tak¿e, i¿ w przypadku zniszczenia upraw rolnych podlegaj±cym dop³atom bezpo¶rednim, fakt ten nale¿y w terminie 10 dni od daty ustania nadzwyczajnych zjawisk zg³osiæ ARiMR.

Poni¿ej przedstawiamy informacjê dot. kredytów preferencyjnych znajduj±c± siê na stronie internetowej ARiMR.

Artyku³ ARiMR
Rolnicy poszkodowani w wyniku klêsk ¿ywio³owych mog± skorzystaæ z preferencyjnie oprocentowanych kredytów

Obfite opady deszczu wystêpuj±ce w ca³ej Polsce spowodowa³y powodzie i podtopienia, w wyniku których wielu rolników ponios³o du¿e straty, zarówno w uprawach jak i w sprzêcie rolniczym, czy budynkach s³u¿±cych do produkcji rolnej. Rolnicy, poszkodowani w wyniku klêski ¿ywio³owej, a do tych nale¿y m.in. deszcz nawalny, mog± skorzystaæ z preferencyjnego oprocentowanego kredytu klêskowego na wznowienie produkcji w swoich gospodarstwach. Do oprocentowania takiego kredytu dop³aca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, dlatego jest on du¿o korzystniejszy dla poszkodowanych, ni¿ dostêpne kredyty komercyjne. Kredytobiorca p³aci bowiem jedynie 2% nale¿nego oprocentowania w skali roku, o ile ubezpieczy³ przynajmniej po³owê ¶redniej rocznej produkcji lub dochodu zwi±zanego z produkcj± lub 3,8125%, gdy takich umów nie zawar³. Resztê nale¿nego oprocentowania pokrywa Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Poszkodowani, w wyniku klêski ¿ywio³owej, aby wznowiæ produkcjê w swoich gospodarstwach rolnych czy dzia³ach specjalnych produkcji rolnej, mog± skorzystaæ z dwóch linii kredytowych  – inwestycyjnej i obrotowej. Kredyt obrotowy mo¿na otrzymaæ na ¶rodki do produkcji rolnej np. nawozy, paliwa, czy te¿ zakup inwentarza. Kredyt inwestycyjny natomiast mo¿na dostaæ m.in. na zakup maszyn rolniczych, przywrócenie funkcji u¿ytkowych zniszczonych lub uszkodzonych budynków inwentarskich i innych s³u¿±cych do produkcji.
Co nale¿y zrobiæ, aby otrzymaæ kredyt klêskowy
Kredyty klêskowe maj± specjaln± procedurê uruchamiania pomocy. Przed z³o¿eniem wniosku o kredyt poszkodowany udaje siê do Urzêdu Gminy aby zg³osiæ szkodê. Pozwala to komisji powo³anej przez wojewodê na oszacowanie wysoko¶ci szkód, które powsta³y w wyniku klêski w danym gospodarstwie. Komisja dokonuje szacunków w terminie 2 miesiêcy od dnia stwierdzenia skutków klêski. Na podstawie pracy tej komisji przygotowywana jest opinia wojewody dotycz±ca zakresu i wysoko¶ci szkód spowodowanych przez klêskê. Jest ona formalnym dokumentem potwierdzaj±cym wyst±pienie szkody i jej uzyskanie jest warunkiem ubiegania siê przez poszkodowanego o kredyt.
W ci±gu kolejnego miesi±ca wojewoda zg³asza wniosek do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wyra¿enie zgody na uruchomienie pomocy.
Wyra¿enie zgody przez Ministra umo¿liwia uruchomienie linii preferencyjnych kredytów klêskowych na wznowienie produkcji po danej klêsce przez banki wspó³pracuj±ce z ARiMR. Wtedy rolnik ubiegaj±c siê o kredyt “klêskowy” musi pój¶æ do banku i pobraæ formularz wniosku o kredyt. Je¶li zamierza staraæ siê o kredyt klêskowy inwestycyjny musi przygotowaæ plan inwestycji.
Kolejnym krokiem jest z³o¿enie w banku wniosku o kredyt wraz z planem inwestycji, o ile rolnik ubiega siê o kredyt inwestycyjny, opini± wojewody i innymi dokumentami wymaganymi przez bank.
O kredyty klêskowe mo¿na ubiegaæ siê w nastêpuj±cych bankach: 
- Bank Polskiej Spó³dzielczo¶ci S.A., 
- Bank Gospodarki ¯ywno¶ciowej S.A., 
- Mazowiecki Bank Regionalny S.A., 
- Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A., 
ING Bank ¦l±ski S.A., 
- Bank Zachodni WBK S.A.,
- Bank Polska Kasa Opieki S.A.,
a tak¿e w bankach spó³dzielczych zrzeszonych w BPS S.A., SGB GBW S.A., i MBR S.A.
Zasady przyznawania kredytów klêskowych
Kredyt klêskowy mog± otrzymaæ osoby fizyczne, posiadaj±ce pe³n± zdolno¶æ do czynno¶ci prawnych, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadaj±ce osobowo¶ci prawnej, które dozna³y szkód we w³asnym lub dzier¿awionym gospodarstwie rolnym, dziale specjalnym produkcji rolnej lub gospodarstwie rybackim.
Okres kredytowania dla kredytu klêskowego inwestycyjnego nie mo¿e wynosiæ wiêcej ni¿ 8 lat, natomiast dla kredytu klêskowego obrotowego ? maksymalnie 4 lata. Karencja w sp³acie kredytu nie mo¿e byæ d³u¿sza ni¿ 2 lata.
Kwota kredytu w przypadku linii inwestycyjnej nie mo¿e przekroczyæ warto¶ci odtworzeniowej ¶rodków trwa³ych, a w przypadku linii obrotowej kwoty obni¿enia dochodu
i jednocze¶nie nie mo¿e wynosiæ wiêcej ni¿:
4 mln z³ dla gospodarstw rolnych,
8 mln z³ dla dzia³ów specjalnych produkcji rolnej.
Wk³ad w³asny nie jest wymagany.
Kredytobiorca zobowi±zany jest natomiast w terminie 3 miesiêcy od dnia pobrania ¶rodków finansowych z banku udokumentowaæ wykorzystanie kredytu klêskowego inwestycyjnego na zakupy dokonane po dniu wyst±pienia szkody.
W przypadku kredytu klêskowego obrotowego udokumentowaniu podlega co najmniej 50% wydatków.
Ca³kowite oprocentowanie kredytów jest zmienne i nie mo¿e wynosiæ wiêcej ni¿ 1,5 stopy redyskontowej weksli. Kredytobiorca p³aci czê¶æ oprocentowania w wysoko¶ci wynikaj±cej z ró¿nicy pomiêdzy oprocentowaniem ca³kowitym, a zastosowanymi przez Agencjê dop³atami. Obecnie oprocentowanie p³acone przez Kredytobiorcê wynosi 2% w skali roku.
Kredyt “klêskowy” inwestycyjny mo¿e zostaæ przeznaczony na finansowanie nak³adów zwi±zanych z:
przywróceniem funkcji u¿ytkowych zniszczonych lub uszkodzonych budynków inwentarskich i innych budynków i budowli s³u¿±cych do produkcji, a tak¿e, urz±dzeñ i obiektów s³u¿±cych do zasilania w wodê, energiê elektryczn±, gaz i odprowadzenie ¶cieków w obrêbie gospodarstwa, 
równie¿ zwi±zanych z przywróceniem funkcji u¿ytkowych uszkodzonych ci±gników, maszyn i urz±dzeñ rolniczych poprzez przeprowadzenie remontów kapitalnych.
Kredyt mo¿e byæ te¿ przeznaczony na nak³ady zwi±zane z przywróceniem produkcyjno¶ci poprzez zakup kwalifikowanego materia³u szkó³karskiego na odtworzenie sadu, stada podstawowego inwentarza ¿ywego, a tak¿e na nak³ady zwi±zane z zakupem w miejsce zniszczonych ci±gników, maszyn i urz±dzeñ rolniczych.
Przeznaczenie kredytu “klêskowego” obrotowego obejmuje zakup rzeczowych ¶rodków obrotowych do produkcji rolnej np.: nawozów mineralnych, ¶rodków ochrony ro¶lin, paliwa na cele rolnicze, inwentarza ¿ywego zaliczanego zgodnie z przepisami ustawy
o rachunkowo¶ci do ¶rodków obrotowych itp.
Kredyty preferencyjne udzielane s± przez banki wspó³pracuj±ce z Agencj± z ich w³asnych ¶rodków. W danym roku banki mog± udzielaæ kredytów w terminach:
do 31 grudnia tego samego roku - w przypadku zgód na uruchomienie linii kredytowych wydanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w okresie od 1 stycznia do 31 maja,
do 30 czerwca nastêpnego roku – w przypadku zgód na uruchomienie linii kredytowych wydanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w okresie od 1 czerwca do 31 grudnia.
Uwaga, od 1 stycznia 2010 r. nast±pi³a zmiana warunków przyznawania kredytów klêskowych 
Zgodnie z rozporz±dzeniem Komisji (WE) Nr 1857/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu w odniesieniu do pomocy pañstwa dla ma³ych i ¶rednich przedsiêbiorstw prowadz±cych dzia³alno¶æ zwi±zan± z wytwarzaniem produktów rolnych oraz zmieniaj±cego rozporz±dzenie (WE) nr 70/2001 od dnia 1 stycznia 2010 r. pomoc na rzecz strat spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi musi byæ zmniejszona o 50%, chyba ¿e przyznaje siê j± rolnikom, którzy dokonali ubezpieczenia pokrywaj±cego co najmniej 50% ¶redniej rocznej produkcji lub dochodu zwi±zanego z produkcj± i obejmuj±cego zagro¿enia zwi±zane z niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi statystycznie najczê¶ciej wystêpuj±cymi w danym pañstwie cz³onkowskim lub regionie.
Zmiana warunków udzielania kredytów “klêskowych” dotyczy rolników, w których gospodarstwach od 1 stycznia 2010 r. wyst±pi³y szkody spowodowane przez suszê, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powód¼, huragan, piorun, obsuniêcie siê ziemi lub lawinê w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierz±t gospodarskich. Natomiast kredyty na wznowienie produkcji po klêskach, które wyst±pi³y do 31.12.2009 r., udzielane bêd± na dotychczasowych zasadach.
Zmiana bêdzie polega³a na obni¿eniu o po³owê wysoko¶ci pomocy Agencji, tj. dop³at do oprocentowania kredytów “klêskowych”, w przypadku braku ubezpieczenia co najmniej 50% powierzchni upraw rolnych, z wy³±czeniem ³±k i pastwisk, lub co najmniej 50% liczby zwierz±t gospodarskich w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej od co najmniej jednego z ryzyk wymienionych powy¿ej (w tytule linii kredytowej). W efekcie, je¿eli rolnik nie bêdzie posiada³ stosownego ubezpieczenia, to oprocentowanie kredytu “klêskowego” zaci±ganego w zwi±zku ze szkodami, które wyst±pi³y od 1 stycznia 2010 r., bêdzie dla niego wy¿sze. Przyk³adowo, przy obecnie obowi±zuj±cej wysoko¶ci stóp procentowych, ca³kowite oprocentowanie kredytów “klêskowych” wynosi 5,625% w skali roku, z czego:
1. w przypadku, gdy rolnik ubezpieczy³ co najmniej 50% produkcji:
Agencja zap³aci 3,625%,
kredytobiorca zap³aci 2%,
2. w przypadku, gdy rolnik nie zawar³ wymaganych umów ubezpieczenia:
Agencja zap³aci 1,8125% (? x 3,625%),
kredytobiorca zap³aci 3,8125%.

Gmina Brenna
DziÅ› jest: 03.07.2024
Imieniny: Anatola, Jacka, Mirosławy

temp. 2°C
wiatr: 3km/h (NE)
Logo-forum PPPZ
© 2024 UrzÄ…d Gminy Brenna