Informacja dla rolników o p³atno¶ciach bezpo¶rednic - Brenna.org.pl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej lub Ukryj komunikat
Facebook
Na skróty:

Informacje dla mieszkañców

Poradnik interesanta

Wie¶ci znad Brennicy

Rozk³ad jazdy

Wojskowa Komenda Uzupe³nieñ

Wa¿ne adresy i telefony

Kamera LODOWISKO

Kamera AMFITEATR

Dostêp do aktów prawnych

Newsletter
Informacja dla rolników o p³atno¶ciach bezpo¶redni

ARiMR wprowadza u³atwienia dla rolników, którzy bêd± sk³adaæ wnioski o przyznanie p³atno¶ci za 2010 rok.

Od roku 2010 rolnicy ubiegaj±cy siê o przyznanie p³atno¶ci bezpo¶rednich, pomocy finansowej z tytu³u wspierania gospodarowania na obszarach górskich oraz innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW), p³atno¶ci z tytu³u realizacji przedsiêwziêæ rolno¶rodowiskowych i poprawy dobrostanu zwierz±t (PROW 2004-2006) oraz p³atno¶ci rolno¶rodowiskowej (PROW 2007-2013), bêd± mogli ubiegaæ siê o te p³atno¶ci na jednym, wspólnym formularzu wniosku.

Oznacza to, ¿e ju¿ w tym roku na jednym formularzu wniosku rolnicy mog± wnioskowaæ o przyznanie dziesiêciu rodzajów p³atno¶ci:
1)jednolit± p³atno¶æ obszarow± (JPO),
2)uzupe³niaj±ce p³atno¶ci obszarowe (UPO), w tym:
p³atno¶ci do powierzchni grupy upraw podstawowych,
p³atno¶ci uzupe³niaj±cej do powierzchni upraw ro¶lin przeznaczonych na paszê, uprawianych na trwa³ych u¿ytkach zielonych (p³atno¶ci zwierzêcej),
p³atno¶ci uzupe³niaj±cej do powierzchni uprawy chmielu, niezwi±zanej z produkcj±,
3)p³atno¶ci obszarowej do powierzchni upraw ro¶lin str±czkowych i motylkowatych drobnonasiennych (specjalna p³atno¶æ obszarowa),
4)oddzielnej p³atno¶ci z tytu³u owoców i warzyw (p³atno¶æ do pomidorów),
5)przej¶ciowe p³atno¶ci z tytu³u owoców miêkkich (OM),
6)p³atno¶æ cukrow±,
7)p³atno¶ci do zwierz±t (wsparcie specjalne),
8)przyznanie p³atno¶ci z tytu³u realizacji przedsiêwziêæ rolno¶rodowiskowych i poprawy dobrostanu zwierz±t (PROW na lata 2004-2006),
9)p³atno¶ci rolno¶rodowiskowe (PROW na lata 2007-2013),
10)pomoc finansow± z tytu³u wspierania gospodarowania na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW).

Wprowadzenie jednego formularza wniosku dla 10 ró¿nych rodzajów p³atno¶ci sprawi, ¿e rolnik nie bêdzie musia³ wielokrotnie podawaæ tych samych danych. Otó¿ rolnicy ubiegaj±cy siê o przyznanie p³atno¶ci rolno¶rodowiskowych, którzy do 2009 roku sk³adali ca³y dodatkowy wniosek o przyznanie takiej pomocy, od tego roku na wspólnym formularzu wystarczy, ¿e uzupe³ni± w zakresie deklarowanych dzia³ek do p³atno¶ci jedynie dodatkowe kolumny o przyznanie p³atno¶ci rolno¶rodowiskowych. Dane szczegó³owe dotycz±ce deklarowanych pakietów do p³atno¶ci rolno¶rodowiskowych bêd± podawane w za³±czniku do wniosku. Ponadto na jednym za³±czniku graficznym bêdzie wrysowane po³o¿enia dzia³ek rolnych, deklarowanych zarówno do p³atno¶ci bezpo¶rednich, ONW oraz p³atno¶ci rolno¶rodowiskowych. Tak wiêc, nie bêdzie ju¿ trzeba zwracaæ siê do biur powiatowych o dodatkowe za³±czniki graficzne. S± to uproszczenia, na które rolnicy czekali.
Wype³niony wniosek wraz z materia³em graficznym trzeba bêdzie z³o¿yæ w biurze powiatowym ARiMR albo przes³aæ poczt±, w terminie od 15 marca do 17 maja 2010 r. Je¶li wniosek z³o¿ony zostanie po 17 maja 2010 r. ? ale nie pó¼niej ni¿ do dnia 11 czerwca 2010 r., za ka¿dy dzieñ roboczy opó¼nienia stosowane bêd± zmniejszenia nale¿nej rolnikowi kwoty p³atno¶ci o 1%.

Ponadto od roku 2010 rolnicy, którzy spe³niaj± warunki do otrzymania jednolitej p³atno¶ci obszarowej, bêd± mogli ubiegaæ siê o dwa nowe rodzaje wsparcia specjalnego. W Polsce zaplanowane zosta³o wprowadzenie:
p³atno¶ci obszarowej do powierzchni upraw ro¶lin str±czkowych i motylkowatych drobnonasiennych;
p³atno¶ci do krów i owiec.

Specjalna p³atno¶æ przys³uguje rolnikom w ca³ym kraju do powierzchni upraw ro¶lin str±czkowych i motylkowatych drobnonasiennych uprawianych w plonie g³ównym, po³o¿onych na dzia³kach rolnych, do których zosta³a przyznana jednolita p³atno¶æ obszarowa. Na takie wsparcie w roku 2010 przeznaczona zostanie kwota 10,8 mln euro, przy za³o¿eniu, ¿e do p³atno¶ci tych zostanie zakwalifikowana powierzchnia ok. 180 tys. ha. Stawka p³atno¶ci do hektara tych upraw wyniesie ok. 60 euro.
Ro¶liny motylkowate drobnonasienne i str±czkowe, do powierzchni których rolnicy mog± ubiegaæ siê o wsparcie specjalne to: koniczyna czerwona, koniczyna bia³a, koniczyna bia³oró¿owa, koniczyna perska, koniczyna krwistoczerwona, koniczyny zwyczajna, esparceta siewna, lucerna siewna, lucerna mieszañcowa, bób, bobik, ciecierzyca, fasola zwyk³a, fasola wielokwiatowa, groch siewny, groch siewny cukrowy, soczewica jadalna, soja zwyczajna, ³ubin bia³y, ³ubin w±skolistny, ³ubin ¿ó³ty, peluszka, seradela uprawna, wyka siewna. Nowa p³atno¶æ nie przys³uguje do tych dzia³ek, które w roku 2010 objête s± p³atno¶ciami z tytu³u realizacji przedsiêwziêæ rolno¶rodowiskowych i poprawy dobrostanu zwierz±t (PROW 2004-2006) lub p³atno¶ci± rolno¶rodowiskow± (PROW 2007-2013).

P³atno¶æ do krów przys³uguje rolnikom z piêciu województw: lubelskiego, ma³opolskiego, podkarpackiego, ¶wiêtokrzyskiego lub ¶l±skiego. Rolnicy z tych regionów musz± z³o¿yæ wniosek o przyznanie jednolitej p³atno¶ci obszarowej i posiadaæ na dzieñ 31 maja 2010 r. nie wiêcej ni¿ 10 krów w wieku co najmniej 36 miesiêcy. P³atno¶ci bêd± przyznawane tylko do zwierz±t, które s± zarejestrowane w siedzibie stada po³o¿onej na terenie tych województw. Podkre¶liæ nale¿y, ¿e wszystkie te zwierzêta musz± byæ odpowiednio oznakowane i zg³oszone do systemu identyfikacji i rejestracji zwierz±t, który prowadzi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na realizacjê tej p³atno¶æ w roku 2010 zostanie przeznaczona kwota 28,5 mln euro. Przy za³o¿eniu, ¿e do takiego wsparcia kwalifikowaæ siê bêdzie ok. 200 tys. krów, stawka p³atno¶ci do jednej sztuki wyniesie ok. 142,5 euro.

P³atno¶æ do owiec przys³uguje rolnikom z piêciu województw po³udniowej Polski: podkarpackiego, ma³opolskiego, ¶l±skiego, opolskiego i dolno¶l±skiego. Rolnik ubiegaj±cy siê o takie wsparcie, poza z³o¿eniem wniosku o przyznanie jednolitej p³atno¶ci obszarowej, musi posiadaæ na dzieñ 31 maja 2010 r. co najmniej 10 samic z gatunku owca domowa w wieku co najmniej 18 miesiêcy, zarejestrowanych w siedzibach stad po³o¿onych na terenie tych województw. Zwierzêta te musz± byæ zg³oszone do rejestru zwierz±t gospodarskich prowadzonego przez ARiMR (system IRZ) i odpowiednio oznakowane, zgodnie z obowi±zuj±cymi przepisami. W roku 2010 na takie wsparcie zostanie przeznaczona kwota 1,5 mln euro. Przy za³o¿eniu, ¿e do tych p³atno¶ci kwalifikowaæ siê bêdzie ok. 50 tys. owiec, stawka p³atno¶ci do jednej sztuki wyniesie ok. 30 euro.

Od 2010 roku, w zasadach przyznawania p³atno¶ciach w ramach systemów wsparcia bezpo¶redniego, o które ubiegaj± siê polscy rolnicy, zasz³y pewne zmiany. Jedna z nich polega na tym, ¿e rolnikom prowadz±cym uprawê zagajników drzew o krótkiej rotacji, takich jak: brzoza, topola, robinia akacjowa, wierzba, przys³ugiwa³y bêd± jednolite p³atno¶ci obszarowe. Musz± oni jednak pamiêtaæ, aby zadeklarowaæ we wnioskach o dop³aty bezpo¶rednie tak wykorzystywane grunty, jako odrêbne dzia³ki rolne.

Druga wa¿na zmiana dotyczy krajowych uzupe³niaj±cych p³atno¶ci obszarowych (UPO). Bêd± one przys³ugiwa³y do powierzchni, na których nie jest prowadzona ¿adna uprawa, je¿eli grunty te bêd± utrzymywane w dobrej kulturze rolnej. Dotychczas do takich gruntów przys³ugiwa³a jedynie jednolita p³atno¶æ obszarowa.
Na skutek uchylenia unijnych przepisów, od 2010 roku nie bêd± przyznawane p³atno¶ci do upraw ro¶lin energetycznych, a w zwi±zku ze zniesieniem tych dop³at nie bêdzie te¿ przyznawana pomoc do rzepaku (by³a to pomoc de minimis).

Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, od 2010 r. nie bêd± przyznawane tak¿e krajowe p³atno¶ci uzupe³niaj±ce do powierzchni uprawy chmielu w danym roku zwi±zanej z produkcj±. Pozostan± jedynie tzw. historyczne dop³aty do powierzchni upraw chmielu.

ARiMR przypomina, ¿e rolnicy otrzymuj±cy jakiekolwiek dop³aty powierzchniowe, np. p³atno¶ci bezpo¶rednie, ONW, rolno¶rodowiskowe czy pieni±dze za zalesione grunty rolne lub grunty inne ni¿ rolne, musz± bezwzglêdnie przestrzegaæ przez ca³y rok zasad wzajemnej zgodno¶ci (cross compliance) w zakresie: ochrony ¶rodowiska naturalnego, identyfikacji i rejestracji zwierz±t oraz dobrej kultury rolnej. Agencja zwraca uwagê, ¿e od 1 stycznia 2010 roku obowi±zuj± dodatkowe normy i wymagania, które nak³adaj± na rolników obowi±zek posiadania w okre¶lonych sytuacjach pozwoleñ wodnoprawnych oraz zachowania charakterystycznych elementów krajobrazu.

Gmina Brenna
DziÅ› jest: 04.07.2024
Imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda

temp. 2°C
wiatr: 3km/h (NE)
Logo-forum PPPZ
© 2024 UrzÄ…d Gminy Brenna