Informacja ARiMR - Brenna.org.pl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej lub Ukryj komunikat
Facebook
Na skróty:

Informacje dla mieszkañców

Poradnik interesanta

Wie¶ci znad Brennicy

Rozk³ad jazdy

Wojskowa Komenda Uzupe³nieñ

Wa¿ne adresy i telefony

Kamera LODOWISKO

Kamera AMFITEATR

Dostêp do aktów prawnych

Newsletter
Informacja ARiMR

KOMUNIKAT W SPRAWIE P£ATNO¦CI OB., ONW i PR¦

Jak co roku, od momentu wej¶cia Polski do Unii Europejskiej, w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 15 marca do 15 maja br. mo¿na bêdzie sk³adaæ wnioski o przyznanie pomocy w ramach systemów wsparcia bezpo¶redniego za 2012 r., pomocy finansowej z tytu³u wspierania gospodarowania na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (p³atno¶æ ONW) oraz o przyznanie p³atno¶ci z “Programu rolno¶rodowiskowego” w ramach PROW 2007-2013. O wszystkie te p³atno¶ci mo¿na siê ubiegaæ sk³adaj±c wspólny wniosek. Wszyscy, którzy z³o¿± wnioski o wsparcie od 15 marca do 15 maja br. mog± liczyæ na otrzymanie nale¿nych dop³at w pe³nej wysoko¶ci, natomiast osoby, które dostarcz± swoje wnioski po 15 maja, ale nie pó¼niej ni¿ do 11 czerwca otrzymaj± takie p³atno¶ci pomniejszone o 1% za ka¿dy roboczy dzieñ opó¼nienia.

Informacje o systemie wsparcia bezpo¶redniego

Dop³aty bezpo¶rednie Unia Europejska wprowadzi³a w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (w tym roku mija jej 50 lecie), aby rekompensowaæ rolnikom obni¿kê cen minimalnych i interwencyjnych na produkty rolne, na unijnym rynku. Obecnie Wspólna Polityka Rolna to ca³o¶æ dzia³añ podejmowanych przez Wspólnotê w sektorze rolnictwa dla osi±gniêcia okre¶lonych celów takich jak: zwiêkszenie wydajno¶ci produkcji rolnej, zapewnienie odpowiedniego poziomu ¿ycia ludno¶ci wiejskiej, stabilizacja rynków oraz zapewnienie odpowiednich cen dla konsumentów, wreszcie zagwarantowanie bezpieczeñstwa ¿ywno¶ciowego. W ramach Wspólnej Polityki Rolnej s± 2 zasadnicze typy mechanizmów: strukturalne i rynkowe. Dop³aty bezpo¶rednie s± najwa¿niejszym instrumentem WPR i wpisuj± siê w zakres mechanizmów strukturalnych. Polscy rolnicy korzystaj± z takich dop³at od 2004 roku.

W 2012 roku nast±pi³y zmiany w systemach wsparcia bezpo¶redniego polegaj±ce m.in. na tym, ¿e ARiMR bêdzie finansowa³a wiêcej rodzajów p³atno¶ci ni¿ w ubieg³ym roku.

W tym roku rolnicy po raz pierwszy bêd± mogli ubiegaæ siê o p³atno¶æ do surowca tytoniowego (p³atno¶æ do tytoniu). T± p³atno¶ci± objête bêd± grupy odmian tytoniu typu Virginia i Burley, a tak¿e odmiany tytoni ciemnych, pod warunkiem, ¿e uprawiane bêd± w wyznaczonych rejonach. Wdro¿enie p³atno¶ci do tytoniu jest jednym z elementów modyfikacji stosowanego w Polsce programu wsparcia specjalnego. Celem tej p³atno¶ci jest poprawa jako¶ci produkowanego w Polsce surowca tytoniowego. Na wsparcie specjalne do tytoniu planowane jest przeznaczenie 29,035 mln euro rocznie (58,07 mln euro w latach 2012 i 2013).

P³atno¶æ do tytoniu bêdzie przys³ugiwa³a rolnikowi, który w danym roku spe³nia warunki do przyznania jednolitej p³atno¶ci obszarowej i z³o¿y³ wniosek o jej przyznanie. Wysoko¶æ wsparcia uzale¿niona jest od ilo¶ci surowca tytoniowego, wyprodukowanego w rejonie uprawy tytoniu oraz spe³niaj±cego okre¶lone wymagania jako¶ciowe i dostarczonego w wymaganym terminie zatwierdzonemu pierwszemu przetwórcy. P³atno¶æ przyznaje siê do ilo¶ci nie wiêkszej ni¿ wynikaj±ca z umowy na uprawê tytoniu lub umowy kontraktacji. Umowê na uprawê tytoniu z pierwszym przetwórc± mo¿e zawrzeæ rolnik indywidualny lub grupa producentów tytoniu w ramach umów kontraktacji zawartych z jej cz³onkami.

Planowane jest, ¿e do obszarów uprawy tytoniu bêd± nale¿eæ nastêpuj±ce rejony: lubelsko-podkarpacki, ¶wiêtokrzysko-ma³opolski, kujawsko-pomorski, mazurski oraz dolno¶l±ski, poniewa¿ charakteryzuj± siê one sprzyjaj±cymi warunkami klimatyczno-glebowymi dla prowadzenia takich upraw.

Od tego roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przejmuje od Agencji Rynku Rolnego przyznawanie p³atno¶ci uzupe³niaj±cej: tzw. p³atno¶æ niezwi±zan± do tytoniu i p³atno¶æ niezwi±zan± do skrobi. Dop³aty te przys³uguj± rolnikowi, je¿eli spe³nia on warunki do przyznania jednolitej p³atno¶ci obszarowej w danym roku i z³o¿y³ wniosek o jej przyznanie oraz w dniu 14 marca 2012 r. by³ wpisany do rejestru podmiotów posiadaj±cych prawo do uzyskania p³atno¶ci niezwi±zanej, prowadzonego przez Agencjê Rynku Rolnego. Je¿eli natomiast rolnik nie by³ wpisany do rejestru podmiotów posiadaj±cych prawo do uzyskania p³atno¶ci niezwi±zanej, mo¿e otrzymaæ p³atno¶æ niezwi±zan± do tytoniu lub do skrobi je¿eli:

? ma³¿onek rolnika wnioskuj±cego o tê p³atno¶æ, w tym dniu by³ wpisany do tego rejestru, nawet je¿eli osoby te nie pozostawa³y w zwi±zku ma³¿eñskim w dniu 14 marca 2012 r., albo

? rolnik lub jego ma³¿onek odziedziczy³ gospodarstwo rolne osoby, która w tym dniu by³a wpisana do tego rejestru, albo

? rolnik lub jego ma³¿onek naby³ w ca³o¶ci gospodarstwo rolne osoby, która w tym dniu by³a wpisana do tego rejestru, a zbywca gospodarstwa wyrazi³ pisemn± zgodê na przyznawanie p³atno¶ci niezwi±zanej do tytoniu lub do skrobi nabywcy gospodarstwa rolnego, albo

? do dnia 14 marca 2012 r. naby³ on z mocy ustawy prawo do uzyskania p³atno¶ci niezwi±zanej, a nabycie tego prawa nie zosta³o stwierdzone decyzj± dyrektora oddzia³u terenowego Agencji Rynku Rolnego

Trzecia bardzo wa¿na zmiana wprowadzona od 2012 r. dotyczy umo¿liwienia rolnikom z dwóch dodatkowych województw ubiegania siê o p³atno¶ci do owiec. Teraz takie dop³aty bêd± mogli otrzymaæ rolnicy z siedmiu województw: podkarpackiego, ma³opolskiego, ¶l±skiego, opolskiego, dolno¶l±skiego, ³ódzkiego oraz ¶wiêtokrzyskiego. Inne warunki przyznawania takiej p³atno¶ci pozostaj± bez zmian.

Kolejn± zmian± wdra¿an± od 2012 roku jest zmiana zasad przyznawania p³atno¶ci do owoców miêkkich. Oddzielna p³atno¶æ do owoców miêkkich zast±pi dotychczas stosowan± przej¶ciow± p³atno¶æ z tytu³u owoców miêkkich. Na realizacjê oddzielnej p³atno¶ci do owoców miêkkich bêdzie przeznaczona kwota ok. 19,2 mln euro. Oddzielna p³atno¶æ do owoców miêkkich bêdzie przys³ugiwa³a rolnikowi, który spe³nia warunki do przyznania jednolitej p³atno¶ci obszarowej w danym roku i z³o¿y³ wniosek o jej przyznanie, do powierzchni uprawy truskawek lub malin, do których zosta³a przyznana przej¶ciowa p³atno¶æ do owoców miêkkich w roku 2008. Oddzielna p³atno¶æ do owoców miêkkich bêdzie przys³ugiwa³a równie¿ je¿eli w roku 2008 p³atno¶æ do owoców miêkkich zosta³a przyznana ma³¿onkowi rolnika, spadkodawcy rolnika lub spadkodawcy ma³¿onka rolnika, poprzednikowi rolnika lub przekazuj±cemu gospodarstwo rolne w zwi±zku z wyp³acan± rent± strukturaln±, emerytur± lub rent± rolnicz± z ubezpieczenia spo³ecznego rolników.

W 2012 roku na jednym formularzu wniosku, rolnicy mog± ubiegaæ siê o nastêpuj±ce rodzaje p³atno¶ci, w ramach systemów wsparcia bezpo¶redniego:

? jednolit± p³atno¶æ obszarow± (JPO);

? uzupe³niaj±ce p³atno¶ci obszarowe (UPO):

o do grupy upraw podstawowych,

o do powierzchni uprawy chmielu niezwi±zanej z produkcj±,

o do powierzchni upraw ro¶lin przeznaczonych na paszê uprawianych na trwa³ych u¿ytkach zielonych (p³atno¶ci zwierzêce);

? p³atno¶ci uzupe³niaj±ce:

o dla producentów surowca tytoniowego – p³atno¶æ niezwi±zana do tytoniu,

o w zakresie produkcji ziemniaka skrobiowego – p³atno¶æ niezwi±zana do skrobi;

? specjaln± p³atno¶æ obszarow± do powierzchni upraw ro¶lin str±czkowych i motylkowatych drobnonasiennych;

? wsparcie specjalne – p³atno¶æ do krów;

? wsparcie specjalne – p³atno¶æ do owiec;

? wsparcie specjalne do surowca tytoniowego – p³atno¶æ do tytoniu;

? p³atno¶æ cukrow±;

? oddzieln± p³atno¶æ z tytu³u owoców i warzyw (p³atno¶æ do pomidorów);

? oddzieln± p³atno¶ci z tytu³u owoców miêkkich.

Ponadto, analogicznie jak w roku 2011, na tym samym formularzu wniosku, rolnicy mog± tak¿e ubiegaæ siê o:

? pomoc finansow± z tytu³u wspierania gospodarowania na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW);

? p³atno¶æ rolno¶rodowiskow± (PROW 2007-2013).

Informacje o wsparciu z tytu³u ONW

W ramach WPR, ale z PROW 2007-13 (czyli z II filaru WPR) wspierane jest gospodarowanie na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW). Gospodarowanie na takich terenach wymaga dodatkowych kosztów i wiêkszego nak³adu pracy i by je zrekompensowaæ wprowadzone zosta³y dop³aty ONW w ramach PROW 2007 -2013. Wysoko¶æ wsparcia produkcji rolniczej prowadzonej na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania zale¿y m.in. od warunków klimatycznych i ukszta³towania terenu. Na obszarach nizinnych, stawka ONW w pierwszej strefie wynosi 179 z³/ha, w drugiej strefie, przy pochy³o¶ciach terenu przekraczaj±cych 12? – 264 z³/ha. Na obszarach górskich, do których zalicza siê gminy i obrêby ewidencyjne, gdzie ponad po³owa u¿ytków rolnych znajduje siê na wysoko¶ci powy¿ej 500 m n.p.m., rolnik otrzymuje 320 z³/ha.

Przy naliczaniu p³atno¶ci ONW stosuje siê stawki degresywne. Rolnicy wnioskuj±cy o p³atno¶æ do 50 ha gruntów po³o¿onych na terenach ONW otrzymuj± 100 % p³atno¶ci do ca³ej wnioskowanej powierzchni. Natomiast rolnicy, którzy maj± wiêksze gospodarstwa, do kolejnych 50 ha – 50% tej stawki, a do nastêpnych 200 ha – 25% stawki. Dla dzia³ek przekraczaj±cych powierzchniê 300 ha p³atno¶æ ONW nie przys³uguje.

Informacje o dop³atach z Programu rolno¶rodowiskowego w ramach PROW 2007-2013

W ramach Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej ochrona ¶rodowiska jest jednym z priorytetów. Rolnictwo w unii ma byæ wydajne i konkurencyjne, ale jednocze¶nie przyjazne ¶rodowisku i dlatego tak du¿y nacisk jest po³o¿ony na wspieranie dzia³alno¶ci rolniczej prowadzonej zgodnie z zasadami ochrony ¶rodowiska naturalnego oraz pomoc w ró¿nych przedsiêwziêciach pozytywnie wp³ywaj±cych na ró¿norodno¶æ biologiczn± i zachowanie tradycyjnego krajobrazu terenów wiejskich, w wypadku Polski bêd±cego czêsto “wizytówk±” kraju. Wszystkie dzia³ania s³u¿±ce osi±gniêciu tych celów zosta³y wydzielone w PROW 2007-13 i nazwane “Programem rolno¶rodowiskowym”. Na jego realizacjê przewidziano 2,3 mld euro. Trzeba bowiem wzi±æ pod uwagê, ¿e rolnik dbaj±cy o ochronê ¶rodowiska musi np. podejmowaæ specjalne dzia³ania agrotechniczne, co podnosi koszty, a jednocze¶nie zgodziæ siê na to by ograniczyæ zu¿ycie nawozów sztucznych i ¶rodków ochrony ro¶lin, co pozbawia go czê¶ci dochodu, bo osi±ga mniejsze plony ni¿ w wypadku prowadzenia intensywnej produkcji. Aby zrekompensowaæ rolnikom te straty, ARiMR wyp³aca im w czasie realizacji tego programu, czyli przez piêæ lat pomoc finansow±. Jej wysoko¶æ uzale¿niona jest od rodzaju pakietu i wariantu realizowanego w gospodarstwie.

Paleta wsparcia jakie mo¿na otrzymaæ wdra¿aj±c w swoim gospodarstwie Program rolno¶rodowiskowy w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 jest bardzo szeroka. Obejmuje bowiem dziewiêæ pakietów, a w ka¿dym pakiecie jest mo¿liwych kilka wariantów.

W 2012 roku rolnicy mog± sk³adaæ wnioski o p³atno¶æ w ramach nastêpuj±cych pakietów rolno¶rodowiskowych:

? Pakiet 1. Rolnictwo zrównowa¿one

? Pakiet 2. Rolnictwo ekologiczne

? Pakiet 3. Ekstensywne trwa³e u¿ytki zielone:

o Wariant 3.1.1 Ekstensywna gospodarka na ³±kach i pastwiskach – tylko wnioski kontynuacyjne z lat 2008 – 2010

o Wariant 3.1.2 Ekstensywna gospodarka na ³±kach i pastwiskach na obszarach Natura 2000 – wnioski pierwszoroczne i kontynuacyjne

? Pakiet 4. Ochrona zagro¿onych gatunków ptaków i siedlisk przyrodniczych poza obszarami Natura 2000

? Pakiet 5. Ochrona zagro¿onych gatunków ptaków i siedlisk przyrodniczych na obszarach Natura 2000

? Pakiet 6. Zachowanie zagro¿onych zasobów genetycznych ro¶lin w rolnictwie

? Pakiet 7. Zachowanie zagro¿onych zasobów genetycznych zwierz±t w rolnictwie

? Pakiet 8. Ochrona gleb i wód

? Pakiet 9. Strefy buforowe

Rolnicy, którzy chc± skorzystaæ ze wsparcia z “Programu rolno¶rodowiskowego” musz± przedstawiæ “Plan dzia³alno¶ci rolno¶rodowiskowej”, przygotowany przez uprawnionego do tego doradcê i musz± zobowi±zaæ siê do wype³niania przez 5 lat, liczonych od dnia 15 marca roku, w którym zosta³ z³o¿ony pierwszy wniosek o przyznanie p³atno¶ci, warunków okre¶lonych w planie dzia³alno¶ci rolno¶rodowiskowej, a tak¿e do przestrzegania podstawowych wymagañ dotycz±cych produkcji rolniczej na obszarze ca³ego gospodarstwa oraz wymagañ wynikaj±cych z poszczególnych pakietów. Aby otrzymaæ pomoc w ramach “Programu rolno¶rodowiskowego” rolnik musi byæ samoistnym lub zale¿nym posiadaczem gospodarstwa rolnego po³o¿onego na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, o powierzchni u¿ytków rolnych nie mniejszej ni¿ 1 ha. Przestrzeganie przyjêtych przez rolnika zobowi±zañ bêdzie sprawdzane przez ARiMR. O te dop³aty mog± staraæ siê m.in. rolnicy u¿ytkuj±cy ekstensywnie ³±ki i pastwiska oraz ci, którzy zdecyduj± siê na prowadzenie gospodarstwa metodami ekologicznymi. Coraz wiêcej rolników decyduje siê tak¿e na chów i hodowlê zagro¿onych wyginiêciem ras zwierz±t gospodarskich takich jak: koniki polskie, byd³o rasy polskiej-czerwonej czy ¶winie rasy z³otnickiej lub pu³awskiej. Pieni±dze z PROW 2007-13 wspomagaj± te¿ utrzymanie upraw rzadkich ro¶lin np. pszenicy p³askurki, owsa szorstkiego, tradycyjnych odmian jab³oni takich jak ananas bier¿enicki, reneta karmelicka jak równie¿ grusz nosz±cych nazwy: bera boska, pary¿anka, oraz ¶liw – np. brzoskwiniowej czy mirabelki z Nancy.

W Programie rolno¶rodowiskowym szczególnie du¿± wagê przywi±zuje siê do pakietów 4 i 5 czyli ochrony ptaków. Chodzi bowiem o to, by z polskich ³±k czy pól, nie zniknê³y dzikie ptaki, które od zawsze mia³y tam swoje siedliska. Prowadzenie intensywnych upraw mo¿e doprowadziæ do tego, i¿ czajkê, rycyka, wodniczkê czy kulika wielkiego bêdzie mo¿na obejrzeæ tylko w parku narodowym lub w ZOO i chodzi o to by temu zapobiec.

Wype³nianie wniosków o dop³aty bezpo¶rednie, z tytu³u ONW i Programu rolno¶rodowiskowego za 2012 rok i ich sk³adanie

Od po³owy stycznia ARiMR wysy³a sukcesywnie rolnikom tzw. spersonalizowane wnioski o wsparcie bezpo¶rednie wraz z materia³ami graficznymi i instrukcj± wype³nienia wniosku. Wnioski s± wstêpnie wype³nione w zakresie deklarowanych, w roku 2011, dzia³ek ewidencyjnych oraz dzia³ek rolnych, wiêc ich wype³nienie nie sprawia problemu. W przypadku, gdy rolnik obok ubiegania siê o dop³aty bezpo¶rednie i ONW stara siê równie¿ o p³atno¶ci rolno¶rodowiskowe, to do wniosku o te dop³aty, musi wype³niæ i do³±czyæ, stanowi±c± integraln± czê¶æ wniosku Deklaracjê pakietów rolno¶rodowiskowych PROW 2007-2013.

Wype³nione wnioski o dop³aty w ramach systemów wsparcia bezpo¶redniego, ONW i Programu rolno¶rodowiskowego mo¿na z³o¿yæ osobi¶cie we w³a¶ciwym biurze powiatowym ARiMR, wys³aæ je poczt± lub te¿ skorzystaæ z Internetu czyli wype³niæ formularz umieszczony na stronie ARiMR. Tam te¿ znajduje siê instrukcja jak go przygotowaæ.

Z powa¿aniem,

STANIS£AW GMITRUK

Dyrektor ¦l±skiego OR ARiMR

tel. (34) 378 28 00

¦l±ski Oddzia³ Regionalny

Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

42-200 Czêstochowa, ul. Sobieskiego 7

Gmina Brenna
DziÅ› jest: 03.07.2024
Imieniny: Anatola, Jacka, Mirosławy

temp. 2°C
wiatr: 3km/h (NE)
PPPZ Logo-forum
© 2024 UrzÄ…d Gminy Brenna