5 lat ARiMR w UE - Brenna.org.pl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej lub Ukryj komunikat
Facebook
Na skróty:

Informacje dla mieszkañców

Poradnik interesanta

Wie¶ci znad Brennicy

Rozk³ad jazdy

Wojskowa Komenda Uzupe³nieñ

Wa¿ne adresy i telefony

Kamera LODOWISKO

Kamera AMFITEATR

Dostêp do aktów prawnych

Newsletter
5 lat ARiMR w UE

Przesz³o 66 miliardów z³otych przekaza³a ARiMR polskiemu rolnictwu w ci±gu piêciu lat naszego cz³onkostwa w UE. Przeciêtne gospodarstwo otrzyma³o w tym czasie ponad 26,6 tys. zl.

W³a¶nie mija piêæ lat od czasu, gdy Polska sta³a siê cz³onkiem Unii Europejskiej. Wej¶cie do tej najwiêkszej struktury gospodarczej i politycznej na ¶wiecie oznacza³o m.in. mo¿liwo¶æ skorzystania ze wszystkich instrumentów wspólnej polityki rolnej UE. Dziêki temu, do naszego kraju zaczê³y trafiaæ powa¿ne unijne ¶rodki pomocowe na rozwój polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich. W Polsce instytucj± odpowiedzialn± za rozdysponowanie znacznej czê¶ci tego wsparcia zosta³a Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która ju¿ wcze¶niej przekazywa³a na wie¶ tzw. ¶rodki przedakcesyjne. Od pocz±tku swojego istnienia, czyli od 1994 roku, Agencja przekaza³a ³±cznie 83,4 mld z³ na wsparcie polskiego rolnictwa, przedsiêbiorstw przetwórstwa ¿ywno¶ci i rozwój obszarów wiejskich. Z tej kwoty 66,6 mld z³ to ¶rodki unijne i krajowe wyp³acone od maja 2004 roku do marca 2009 w ramach ró¿nych unijnych programów pomocowych i z tytu³u dop³at bezpo¶rednich (w tym 44,4 mld. z³ pochodzi³o z UE). Przeciêtne polskie gospodarstwo w ci±gu tych 5 lat za po¶rednictwem ARiMR otrzyma³o przesz³o 26,6 tysi±ca z³. Najwiêcej pieniêdzy przypad³o na gospodarstwo w województwie Warmiñsko Mazurskim, bo przesz³o 66 tysiêcy z³, a najmniej w Ma³opolskim gdzie przeciêtna to ponad 8 tysiêcy 200 z³. Ta skala rozdysponowanych ¶rodków odegra³a bardzo wa¿n± i pozytywna rolê w unowocze¶nieniu rolnictwa, przyczyni³a siê do poprawy rolniczych dochodów i przyspieszy³a unowocze¶nianie obszarów wiejskich w Polsce.

W latach 1994-2002 ARiMR udziela³a pomocy ze ¶rodków krajowych a od 2002 roku, jeszcze przed przyjêciem Polski do UE, w naszym kraju wdra¿any by³ przedakcesyjny programu na rzecz rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich na lata 2002-2006 o nazwie SAPARD. Program ten wspiera³ przebudowê polityki rolnej w krajach kandyduj±cych do UE, a g³ównym jego celem by³o przygotowanie instytucjonalno-prawne krajów ? kandydatów do korzystania po akcesji z du¿o wiêkszych funduszy unijnych. ARiMR zosta³a wyznaczona przez MRiRW do pe³nienia funkcji agencji p³atniczej dla tego programu. Poza efektami finansowymi i rzeczowymi SAPARD przyczyni³ siê do sprawnego podjêcia przez ARiMR zarz±dzania funduszami unijnymi oraz pozwoli³ na w³a¶ciw± absorpcjê ¶rodków dostêpnych po wej¶ciu Polski do UE. W wyniku Programu SAPARD zakoñczono realizacjê ponad 22,7 tys. projektów, a ARiMR wyp³aci³a beneficjentom 4,5 mld z³, z czego niemal 3,24 mld z³ ju¿ po akcesji Polski do UE.
Od maja 2004 roku, polskie rolnictwo mog³o korzystaæ z innych form unijnych pomocy i budowy konkurencyjno¶ci europejskiego rolnictwa. Najwa¿niejszym instrumentem wsparcia, bior±c zw³aszcza pod uwagê wielko¶æ ¶rodków, jest system dop³at bezpo¶rednich. Polska, mimo wsparcia z bud¿etu krajowego, zaczyna³a wyp³acaæ te dop³aty z ni¿szego poziomu, w stosunku do obowi±zuj±cego w krajach ?starej? Unii, ale z roku na rok wysoko¶æ wyp³at wzrasta i w 2012 roku, unijne ¶rodki przeznaczone na p³atno¶ci obszarowe bêd± takie same we wszystkich krajach wspólnoty. W ci±gu piêciu lat obecno¶ci Polski w UE rolnicy otrzymali 37,6 mld z³ z tytu³u p³atno¶ci bezpo¶rednich. Dop³aty te przys³uguj± producentom rolnym posiadaj±cym co najmniej 1 ha u¿ytków rolnych utrzymywanych w tzw. dobrej kulturze rolnej. Ich wysoko¶æ jest uzale¿niona od rodzajów prowadzonych upraw. Co roku dop³aty takie otrzymuje oko³o 1,4 mln rolników.
W latach w 2004 ? 2006 wdra¿any by³ przez ARiMR Plan Rozwoju Obszarów Wiejskich, który wspiera³ spo³eczne, ekonomiczne i ¶rodowiskowe aspekty zrównowa¿onego rozwoju obszarów wiejskich. Agencja wyp³aci³a w ramach wsparcia z tego programu 11,34 mld z³. Najwiêcej, oko³o 3,7 mld z³ otrzymali prowadz±cy dzia³alno¶æ rolnicz± na terenach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania. Na wsparcie przeznaczone na dostosowanie gospodarstw rolnych do standardów Unii Europejskiej polscy rolnicy otrzymali z ARiMR oko³o 2,43 mld z³.
W latach 2004 ? 2006 ARiMR realizowa³a te¿ dwa Sektorowe Programy Operacyjne. SPO ?Restrukturyzacja i modernizacja sektora ¿ywno¶ciowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006? mia³ na celu poprawê konkurencyjno¶ci oraz zapewnienie zrównowa¿onego rozwoju obszarów wiejskich. Natomiast zadaniem SPO ?Rybo³ówstwo i przetwórstwo ryb 2004?2006? by³o dostosowanie nak³adu po³owowego do zasobów, a tak¿e odnowa i modernizacja floty rybackiej oraz ochrona i rozwój zasobów wodnych. SPO ?Rolny?? uruchomiony zosta³ w drugiej po³owie 2004 r. ARiMR wdra¿a³a 9 dzia³añ z tego Programu, a Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAPA) i Samorz±dy Województw (SW) – po 3 dzia³ania. Dziêki temu programowi na polska wie¶ trafi³o ³±cznie 6,5 mld z³. Z tej kwoty ARiMR w ramach wdra¿anych dzia³añ wyp³aci³a 5,3 mld z³, wyczerpuj±c w 96,5% limit ¶rodków przewidzianych na ten program. Ponad trzy czwarte tej kwoty zosta³o przeznaczone na inwestycje w gospodarstwach rolnych, maksymalna kwota jak± móg³ otrzymaæ jeden beneficjent i jedno gospodarstwo wynosi³a 300 tys. z³, oraz na poprawê przetwórstwa i marketingu artyku³ów rolnych.
W drugiej po³owie 2004 r. uruchomiono tak¿e SPO ?Rybo³ówstwo i przetwórstwo ryb na lata 2004?2006?. Od uruchomienia tego Programu do koñca marca 2009 r. ARiMR wyp³aci³a blisko 814 mln z³.
Od 2007 roku w Unii Europejskiej realizowany jest nowy program wsparcia dla obszarów wiejskich, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, który umo¿liwia kontynuacjê procesu modernizacji i rozwoju polskiej gospodarki ¿ywno¶ciowej oraz wsi. £±czny bud¿et tego Programu to 17,2 mld euro, z czego 13,2 mld euro to ¶rodki z UE. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest agencj± p³atnicz± dla wszystkich wydatków w ramach PROW 2007-2013 i podmiotem wdra¿aj±cym dla wiêkszo¶ci dzia³añ (13 z 21). Odpowiada tak¿e za wdra¿anie pomocy technicznej w tym Programie. Niemal wszystkie dzia³ania realizowane przez ARiMR zosta³y uruchomione, a Agencja wyp³aci³a do tej pory wsparcie w wysoko¶ci 6,78 mld z³. Najwiêksze kwoty pomocy ARiMR przekaza³a dotychczas na wspieranie dzia³alno¶ci rolniczej na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania, tzw. ONW ? 2,67 mld z³, renty strukturalne ? oko³o 1,7 mld z³ oraz realizowane przez rolników programy rolno¶rodowiskowe ? oko³o 1,5 mld z³. Kluczowy dla realizacji PROW 2007-13 jest rok obecny, gdy¿ ARiMR uruchomi³a wszystkie zawarte w nim ?dzia³ania? (poza rentami strukturalnymi). Dziêki temu w tym roku Agencja wyp³aci, w ramach dop³at bezpo¶rednich jak i PROW 2007-13, rekordow± kwotê prawie 20 miliardów z³otych.
Biuro Prasowe ARiMR

Gmina Brenna
DziÅ› jest: 04.07.2024
Imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda

temp. 2°C
wiatr: 3km/h (NE)
Logo-forum PPPZ
© 2024 UrzÄ…d Gminy Brenna